Working Groups (Subcommittees and Task Forces)

Much of the work of SOAP is done through working groups (subcommittees and task forces) that align under SOAP committees. These hard-working volunteers create materials for patient and provider use, design the Annual Meeting, select award and grant recipients, determine the institutions that meet the standards of Centers of Excellence designation, and more. If you want to get involved, watch for the call for committee interest each spring.

Information for Working Group Members

GOVERANCE COMMITTEE WORKING GROUPS

  • Diversity & Inclusivity Subcommittee (Chair: Allison Lee)
  • Bylaws Subcommittee (Chair: Richard Month)
  • Nominations Subcommittee (Co-chairs: Ron George and Klaus Kjaer)

MEMBER VALUE COMMITTEE WORKING GROUPS

  • Special Interest Groups Subcommittee (Chair: Ron George)
  • Newsletter Subcommittee (Chair: Kathleen Smith)
  • Community Practice Outreach Subcommittee (Chair: Rayna Clay)
  • Academic Practice Outreach Subcommittee (Chair: Vibha Mahendra)
  • Under-resourced Environments Outreach Subcommittee (Chair: Carlos Delgado)
  • Mentor Academy Subcommittee (Chair: Feyce Peralta)

INTERSOCIETY COMMITTEE WORKING GROUPS

  • Centers of Excellence Subcommittee (Chair: Brendan Carvalho)
  • International Outreach Subcommittee (Chair: Ron George)
  • Patient Safety Subcommittee (Chair: Rachel Kacmar)
  • Collaborative & Endorsed Statements Subcommittee (Chair: Lisa Leffert)

ANNUAL MEETING & LIVE EVENTS COMMITTEE WORKING GROUPS

  • Locations Subcommittee (Chair: Samir Patel)
  • Platforms and Technology Subcommittee (Chair: Tom Klumpner)
  • Annual Curricular Planning Subcommittee (Chair: Rebecca Minehart)
  • CME Subcommittee (Chair: Bob Gaiser)
  • Sponsors & Industry Subcommittee (Chair: Brandon Togioka)
  • Professional Society Planning Subcommittee (Chair: Pervez Sultan)

EDUCATION COMMITTEE WORKING GROUPS

  • Clinical Resources Subcommittee (Co-chairs: Barbara Orlando and Holly Ende)
  • Simulation and Technology Subcommittee (Co-chairs: Gillian Abir and Kokila Thenuawara)
  • Training and Curriculum Subcommittee (Co-chairs: Jennifer Dominguez, Andrea Traynor, Cesar Padilla)
  • Patient Education Subcommittee (Co-chairs: Bryan Mahoney, Sara Seifert)
  • OB/MFM/Midwife Education Subcommittee (Chair: TBD)
  • Material Editing/Media and Publications Response Team (Chair: Regina Fragneto)
  • Awards Task Force (Chair: Joy Schabel)
  • Mentor Academy Subcommittee (Chair: Grace Shih)

RESEARCH COMMITTEE WORKING GROUPS

  • Abstract Review Subcommittee (Chair: Ruthie Landau)
  • Grants Subcommittee (Chair: Grace Lim)
  • Research Network Subcommittee (Co-chairs: Cynthia Wong and Ashraf Habib)
  • Research Promotion Subcommittee (Chair: Melissa Bauer)